Betaalt u teveel?

3,5 miljoen Nederlandse huishoudens betalen teveel voor hun internet en vaste telefonie.
Dit blijkt uit onderzoek door Online.
Lees meer

Harvard gaat Nederlandse zoekmachine gebruiken

Rubriek: webnieuws

De prestigieuze Harvard universiteit gaat Nederlandse software gebruiken voor het ontsluiten van 's werelds grootste academische bibliotheek. Het programma toont zoekresultaten in een associatieve woordenwolk.

480 Kilometer boeken

In de gezamenlijke Harvard bibliotheken staan zestien miljoen wetenschappelijke boeken. Stel dat de gemiddelde rugdikte van een studieboek of naslagwerk 3 centimeter bedraagt. En dat is in wetenschappelijke kringen toch echt een dun boekje. Even rekenen, 3 centimeter maal 16 miljoen is 48 miljoen centimeter. Gedeeld door honderd levert dat 480.000 meters op, ofwel 480 kilometer. En dan rekenen we de stellingkasten en gangpaden nog maar even niet mee. Geen wonder dat Harvard er alle belang bij heeft dat gebruikers van hun bibliotheek snel en efficiënt het juiste boek kunnen vinden. Even vijf kilometer teruglopen naar een andere stellingkast vindt natuurlijk niemand prettig.

Harvard werkt al jaren hard om de boekenschat zo toegankelijk mogelijk te maken. Zo is de huidige collectie inzichtelijk via een webinterface waarmee na een zoekopdracht zowel de tekst, de afbeelding of een combinatie van die twee wordt getoond. Maar het kan altijd beter. En laat 'beter' ditmaal nu eens uit Nederland komen. Na grondig onderzoek verkoos Harvard namelijk de associatieve zoekmachine AquaBrowser om de digitale ontsluiting van de collectie te perfectioneren. De zoekmachine is ontwikkeld door het Nederlandse Medialab, niet toevallig dus dat de applicatie in de Nederlandse openbare bibliotheken als standaard zoekmachine wordt gebruikt wordt.

Geassocieerde zoektermen

Het bijzondere aan AquaBrowser is de associatieve en grafische verbeelding van de zoekresultaten. In plaats van louter een platte lijst met links, toont het programma ook een grafische ‘wolk’ met gezochte en geassocieerde woorden. Wie bijvoorbeeld zoekt op het automerk Volvo, zal niet alleen een opsomming van boeken over deze auto vinden, maar ook een grafische verbeelding van associaties. Vanuit de zoekterm Volvo draagt het programma zelf geassocieerde zoektermen aan zoals bijvoorbeeld, diesel, benzine, stationwagen, fabriek, truck en sneeuw. Het systeem houdt daarbij in de indexen ook rekening met spelfouten of varianten van een woord. Voor studenten en wetenschappers is vooral van belang dat ze zoekwolken kunnen bewaren en voor andere gebruikers toegankelijk kunnen maken.

Harvard zal de nieuwe zoekomgeving nog dit voorjaar implementeren.

Verder in de rubriek webnieuws